podróże
RSS
piątek, 07 czerwca 2013
18 czerwca 2012 r., Katmandu, Nepal

Nasz Khangsar GH był zachwalany jako cichy i spokojny. Faktycznie leży w maleńkim zaułku, który zdaje się gwarantować taki komfort. Jednak w nocy solidnie hałasowali - chyba w sąsiedniej knajpie - więc spanie mieliśmy raczej kiepskie. Ranek przywitał nas ulewnym deszczem, ale wkrótce przebiło się słońce. A potem było w kratkę. W południe znowu niebo zaniosło się chmurami, przez może godzinę padał deszcze, a przed wieczorem słońce powróciło. Zaskoczyło nas, że nie jest bardzo gorąco. Spodziewaliśmy się dusznej parnej aury, a choć powietrze było dość wilgotne to temperatura nie była zbyt wysoka. W dzień oscylowała najczęściej w granicach 24-26 stopni, a w nocy ok. 19-22 stopni.

Dzień zaplanowaliśmy na załatwianie spraw związanych z trekiem. Nie zajęło nam to zbyt wiele czasu. Zaczęliśmy od finansów. Kasę przywieźliśmy w amerykańskiej gotówce. Na treku nie spodziewaliśmy się bankomatów więc całą operację należało wykonać na początku. Przelecieliśmy kilka kantorów na Thamelu. Zaglądnęliśmy także do banku. W kantorach przy wymianie mniejszej gotówki raczej targowanie nie przynosi efektów. Przy większej kwocie kurs wymiany podlega negocjacjom. Upatrzyliśmy sobie jeden kantor i uzyskaliśmy cenę o 2 rupie wyższy od wywieszonego na tablicy (z 88 na 90 rupii). Cały nasz zapas dolarów zmienił właściciela.

Potem przyszyła kolej na formalności, czyli TIMS (Trekking Information Management System) oraz ACAP - Annapurna Conservation Area Permit. Pierwszy kosztuje 20 USD (1800 rupii), a drugi 2000 rupii od osoby. Obie pozycje załatwiliśmy w Tourism Service Center obok Ratna Parku (naprzeciw City Hall). Z Thamelu na piechotę spacerowym krokiem zajmuje to ok. 20-30 minut. Załatwianie obu dokumentów, łącznie z wypełnieniem formularzy, zajęło nam ok. pół godziny. Inna rzecz, że byliśmy poza sezonem więc w biurze prócz nas i urzędników nikogo więcej nie było.

Wczesnym południem finansowo-biurowe sprawy mieliśmy za sobą i pozostało cieszyć się wolnym czasem, czyli luźnym szwendaniem się po starym Katmandu. Trochę w poszukiwaniu dawnych wspomnień i smaków… Durban Sq. nie zmienił się. Zabytki może są trochę gorszym stanie niż parę lat temu. Pewnie przez wzmożony ruch pojazdów, które niemiłosiernie brzęczą i smrodzą.

 

Ale urok miejsca pozostał. Zachwyca niezwykła architektura i snycerski kunszt Newarów, ludu zamieszkującego Dolinę Katmandu. Charakterystyczną cechą wyróżniającą dawne budynki są ich okna. Wspaniale rzeźbione framugi i okiennice.

 

 

 

Durbur Sq. jak dawniej pełni różne funkcje. Można się pomodlić w jednej w wielu stojących tutaj świątyń…

Poczytać…

 

Ponudzić się….

 

A późnym popołudniem plac zamienia się w targowisko owoców i warzyw…

 

W Katmandu władzę próbują toczyć walkę ze złymi nawykami, brudem i zanieczyszczeniami….

 

  

[Ale raczej średnio im to wychodzi…..

 

Thamelu największą przykrość sprawiło nam zniknięcie naszej ulubionej knajpki. Jeszcze w samolocie cieszyliśmy się na czekające nas tam obżarstwo. Odkryliśmy ją poprzednim razem – na dziedzińcu domu może 200 metrów od German Bakery i sklepu z nożami kukri. Serwowali w niej świetną lokalną kuchnię, także tybetańską i hinduską. 7 lat temu łaziliśmy tam prawie codziennie na śniadania i obiady. Teraz początkowo wydawało nam się, że nie możemy trafić do właściwej bramy wejściowej. Sytuacja jak ze snu. Pamiętasz, że w tym miejscu było wejście, a napotykasz mur. W końcu znaleźliśmy właściwą bramę. Na dziedzińcu, tam gdzie niegdyś w ogrodowym otoczeniu stały stoliki z parasolami, teraz oczy kłuła wielka dziura w ziemi… Obok cegły, rusztowania… Plac budowy. Powstawał kolejny hotel. Poczuliśmy się jak sieroty. Tego popołudnia i wieczorem nie mogliśmy zdecydować się na żadną knajpkę, a tam gdzie w końcu usiedliśmy w ogóle nam nie smakowało…

Po zmroku z ciekawości zajrzeliśmy do kilku sklepów ze sprzętem – tutaj nic się nie zmieniło. Spory wybór w miarę tanich podróbek i droższych oryginałów. Na koniec odwiedziliśmy księgarnie w poszukiwaniu mapy treku. Wybór może zaspokoić najbardziej kapryśnego klienta. Mapy są bardzo dobre i w sporym wyborze. Oczywiście wyszliśmy z nowy egzemplarzem NEPA MAPS – Annapurna.

16-17 czerwca 2012 r., Kraków – Delhi - Katmandu

Z Krakowa wystartowaliśmy punktualnie ok. 17 godzinie. Potem krótki postój w Monachium i lot do Delhi, w którym wylądowaliśmy następnego do wczesnym rankiem. Tutaj czekał nas 4 godzinny postój i zmiana lotniczego przewoźnika. Bagaże mieliśmy odprawione tylko do Delhi. Trochę obawialiśmy się komplikacji bo nie mieliśmy indyjskiej wizy więc nie mogliśmy opuścić tranzytowej strefy, a bagaż można odebrać i odprawić na ostatni odcinek przelotu tylko poza tą strefą. Więc przyszło nam się zmierzyć z lotniskową biurokracją. Na szczęści bez większych kłopotów. Po wylądowaniu w drodze z rękawa do strefy tranzytowej zahaczyliśmy o TRANSIT DESK gdzie wyłuszczyliśmy nasz problem. Kazali na usiąść w pobliskich fotelach i czekać aż przyjdzie zawezwany przez nich przedstawiciel IndiGo – linii lotniczych, którymi mieliśmy dalej lecieć. Urzędnik z TRANSIT DESK trochę się zmartwił faktem, że bagaż mieliśmy nadany tylko do Delhi. Nieco marudził, ale nie wtajemniczał nas na czym polega kłopot, a my specjalnie nie dopytywaliśmy. Jakoś to rozwiązał bo nasze plecaki do Katmandu doleciały. Po kilku kwadransach przyszła ubrana w granatowy mundurek dziewczyna z IndiGo, wręczyła nam karty pokładowe na przelot do KTM i przeprowadziła nas do strefy tranzytowej. I po kłopocie 12:30 czasu lokalnego wyładowaliśmy w KTM.

Lotnisko jest maleńkie i trudno się w nim pogubić. Szybko uporaliśmy z wizą (30-dniowa kosztuje 40 USD), a na parkingu przed terminalem czekał na nas samochód. Przed wyjazdem trochę zaszaleliśmy. Uznaliśmy, że po kilkunastogodzinnej podróży średnio będzie się nam chciało uganiać za noclegiem. Idąc za informacjami z Travelbitu (najbardziej popularne w Polsce turystyczne forum: www.travelbit.pl ) wybraliśmy polecany tam Khangsar Guest House (dwójka z łazienką kosztowała za każdy dzień 13 450 rupii, czyli ok. 18 USD). Trochę droga, ale za to mieli nas przywieźć z lotniska. Khangsar GH leży na obrzeżach Thamelu – turystycznej dzielnicy Katmandu. Położeni więc ma bardzo dobre.

Katmandu przywitało nas chmurną aurą, a wkrótce także intensywnym deszczem.

 

Na szczęście przed wieczorem trochę się rozpogodziło się.

 

Pierwsze godziny spędziliśmy na włóczeniu się po stolicy Nepalu. Dziwnie znajomo i jednocześnie trochę obco. Na pierwsze spojrzenia  Thamel i stara część miasta przez te 7 lat od naszego poprzedniego pobytu jakby niespecjalnie się zmieniły. Spotężniał uciążliwy ruch jednośladów wszelkiej maści – hałaśliwy i wszędzie wciskający się – ubyło rowerów, zwłaszcza tych wypakowanych potężnym bagażami. Mniej jest tragarzy uginających się pod gigantycznymi ciężarami, zniknęły też zwierzęta juczne. Zdecydowanie więcej jest samochodów. I co najgorsze ulice wypełnił spalinowy smog…

 

 Stara część Katmandu nadal zachowała swój unikatowy koloryt. Wąskie uliczki o chodnikach i jezdni pełnych dziur, szlamu i śmieci jak dawniej wypełnia drobny handel, gwar sprzedawców i kupujących.

  

 

 

 

 Można kupić przedziwne rzeczy, np. sztuczną szczękę...

Podrałowaliśmy na Durban Square. W budce kupiliśmy bilety wejściowe (750 rupii) i od razu przedłużaliśmy ich ważność. W biurze Kathmandu Metroplitan City (na Durbar Sq, w części nieopodal wlotu Freak Street) po okazaniu biletu wydają rodzaj legitymacji uprawniającej już do bezpłatnego wkraczania na plac przez cały okres ważności naszej wizy. To dość wygodne jeśli chce się spędzić w KTM trochę więcej czasu.

 

 

czwartek, 16 maja 2013
NEPAL 2012 – słowo wstępu

W 2012 roku bynajmniej nie odpuściliśmy wyjazdu do Azji. Pojechaliśmy do Nepalu, a bieżącej relacji nie było z prostej przyczyny – przez sporą części naszego pobyty w tym kraju nie mieliśmy dostępu do Internetu. Przez 22 dni wędrowaliśmy wokół Annapurny. Piękna trasa… Więc  teraz po paru miesiącach na podstawie notatek blog uzupełniam.

To był nasz trzeci pobyt w Nepalu. Poprzednie wypadły w 13 i 7 lat temu. Podczas wyprawy w 1999 roku zrobiliśmy część szlaku Annapurna Circuit . Wówczas nie mieliśmy zapasu czasu na całą „pętelkę”, a i trochę brakło nam wiary w siebie. To był nasz pierwszy kontakt z tak wysokimi górami i niebyliśmy do końca pewni jak samodzielnie poradzimy sobie z takim wyzwaniem. Poszło świetnie, a trasa od Nayapul przez Ghorepani, Tatopani, Kagbeni do Muktinath i z powrotem przez Beni (11 dni) na zawsze zostawiła świetne wspomnienia i dużo cennych doświadczeń. A także przekonanie, że do Nepalu wrócimy jeszcze nie jeden raz. Podczas drugiego wyjazdu w 2005 roku w górach w rejonie Everestu spędziliśmy 24 dni. Kolejna porcja niezapomnianych widoków, przeżyć i doświadczeń potwierdzających, że treki w nepalskich Himalajach to jedne z najlepszych przygód jakie nas spotkało w Azji. Potem były jeszcze indyjskie Himalaje i prawie 6 tygodni w Ladakhu oraz w dolinie Spiti. A w 2012 roku przyszła kolejna szansa w postaci promocji Lufthansy. Jeszcze w styczniu kupiliśmy bilety do Delhi z terminem wylotu na drugą dekadę czerwca, a po krótkim rozważaniu „co dalej” i w sumie bez większych wahań dokupiliśmy bilety do Kathmandu.

Wyszło bardzo tanio – od Krakowa do KTM i z powrotem po ok. 2000 PLN na osobę.

Choć to miał być na piąty kontakt z Himalajami to po raz pierwszy wybieraliśmy w środku pory monsunowej. Wracaliśmy „na stare śmiecie” czyli w rejon Annapurny. Tym razem z zamiarem zrobienia bez pośpiechu „pętelki” Annapurna Circuit - od punkt startu w Besisahar aż do Tatopni, czyli ok. 200 km na nogach.

Do wyjazdu mieliśmy sporo czasu. Wykorzystaliśmy go na przygotowania, m.in. wymieniliśmy prawie całą garderobę. Z naszych poprzednich himalajskich doświadczeń wiedzieliśmy, że lekki plecak to absolutny priorytet. Łażenie z wypakowanym klocem powyżej 4000 m to udręka. Kupiliśmy lekką bieliznę termalną, polarki nowej generacji i bardzo lekkie kurtki przeciwdeszczowe. Z tych ostatnich byliśmy szczególnie zadowoleni. Agnieszki kurteczka (Marmot) ważyła zaledwie 250g. Moja niewiele więcej. W sumie po spakowaniu mój plecak – bez górskich butów i sprzętu foto – ważył ok. 8 kg. Agnieszki podobnie. Na treku wagę miała zwiększyć butelka wody i z rzadka jakieś przegryzki. Jedzenia nie zabieraliśmy, apteczka została zredukowana do niezbędnego minimum. Już w Kathmandu przed wyruszeniem na trek jeszcze raz przeglądnęliśmy nasze wyposażenie i wszystko co zbędne zostawiliśmy na przechowanie w hotelu. Ale o tym może w nastepnych wpisach...

To zdjęcie zrobine w Krakowie wybranych rzeczy jeszcze przed ich spakowaniem do plecaka.


16:00, jacekstefanski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 lipca 2011
18-22.07.2011, Sri Lanka, Uppuveli

No i udalo mi sie nadgonic moj blog. Znowu pisze w czasie rzeczywistym (prawie…). Co z tego, ze to chyba juz ostatni wpis z tego wyjazdu. 

Po przyjedzie do Trincomalee wsiedlismy do busa w poszukiwaniu nowego lokum. Zalozenia brzegowe byly proste. Nasze spanie mialo byc oczywiscie tanie, oczywscie z widokiem na morze, najlepiej tuz przy plazy, a juz super gdyby to byl osobny bungalow. Do tego pare drobiazgow – dobre zarcie, czystosc, wlasna lazienka.

W poszukiwaniu tego idealu najpierw pojechalismy na oddalona o 17 km od Trincomalee plaze Nilaveli. Znalezlismy hotel plus calkiem pokazne bungalows w palmowym gaju w cenie 170 USD za dobe. Ledwie dziesieciokrotnie przekraczajace nasze oczekiwania. W tej sytuacji ta plaza zdecydowanie nam sie nie spodobalo. Od razu zobaczylismy mnostwo jej minusow…

Wrocilismy na blizsza miastu (ledwie 6 km) plaze Uppuveli. Rownie rozlegla jak poprzednia, ale obdarzona mnostwem zalet… W naszym nowym guesthouse’ie o milej nazwie Coconut Beach Lodge jest prawie tak jak sobie wymarzylismy. Mamy fajny pokoj z lazienka i nawet lodowke (do ktorej zdazylismy juz wstawic kilka piw), widok z werandy na plaze. I bardzo, bardzo dobre jedzenie…

Spedzilismy w Uppuveli kilka naprawde leniwych dni snujac sie po plazy, obserwujac rybakow przy pracy, taplajac sie w wodzie. Ku naszemy zaskoczeniu spotkalismy tutaj juz po raz trzeci na naszej trasie Anie i Witka z Gliwic. Poznalismy sie w Ella, a potem w nieplanowany sposob nasze drogi przeciely sie jeszcze dwukrotnie. Tak wiec towarzystwa nam nie brakuje…

A jutro o swiecie rozpoczynamy powrot. O 7 rano mamy pociag do Colombo, w ktorym powinnismy byc ok. 16 godziny. Potem czeka nas kilkugodzinna przerwa i nocny start do Kijowa z przesiadka w Sharjah. W stolicy Ukrainy powinnismy byc popludniu w niedziele by nastepnego dnia ladowac w Krakowie…

Plaza w Uppuveli

 Wspomnienie po tsunami z 2004 roku. W okolicy pozostalo wiele sladow tamtej katastrofy..

Rybacy przy polowie. Praktykuja sposb, ktory widzielismy po raz pierwszy. Lodz zarzuca w odleglosci kilkuset metrow od brzegu wielka siec. A potem niezwyklej dlugosci linami oba krance sieci sciagane sa przez rybakow na plaze. W koncu po dwoch, trzech godzinach pracy siec wylania sie wody. Pracuje przy tym ok. 20 osob, a efekt ich zbiorowego wysilku jest doprawdy mizerny. Trzy nieduze i niepelne koszyki rybnej drobnicy.

 

 

 

 

11:42, jacekstefanski
Link Komentarze (4) »
16-17.07.2011, Sri Lanka, Mirissa

Ostatni tydzien planowalismy poswiecic na zwiedzanie poludniowo-wschodniego wybrzeza, czyli plaza, lenistwo, moze troche snorkelingu, a jesli sie uda – podgladanie zolwi. Pierwszym przystankiem miala byc Mirisa. Niewielka miejscowosc z rozlegla plaza, paroma guesthuose’ami i knajpkami. Mialo byc malo ludzi, kameralnie, akurat tak jak nam bylo potrzeba po tlocznych dniach spedzonych w Katargamie. Obietnica w duzej czesci spelnila sie, z jednym, acz istotnym wyjatkiem - pogoda. Przyjechalismy wczesnym popludniem. Znalezlismy fajne miejsce do spania. Jednak obraz olowianego nieba nie nastroil nas optymizmem. A potem az do wieczora padal deszcz…

Poranek tez byl chmurny. Na chwile niebo zrobilo sie niebieskie, wyjrzalo slonece, ale o jedenastej blyskwiczna inwazja ciemnych chmur pozbawila nas resztek nadziei. Podjelismy najszybsza decyzje na tym wyjezdzie o zmianie planow. I to dosc radykalna. Postanowlismy porzucic poludniowe wybrzeze i pojechac w poprzek wyspy do polozone mniej wiecej po srodku wschodniego wybrzeza Trincomalee.

Wiec na poczatku rozklekotany bus zawiozl nas do Galle. Potem przez trzy godziny rownie roklekotanym pociagiem jechalismy do Colombo. Kolejowy tor wiodl nasz pociag wzdluz brzegu, czasami prawie przez plaze, niekiedy nie dalej niz kilka metrow od lini wody. I pewnie za oknem bylyby super piekne widoki gdybym nie szarosc deszczowej aury. W Colombo spedzilismy tylko kilka godzin i wieczorem wsiedlismy do pociagu by po dziewieciu kolejnych I mocno niewygodnych godzinach wczesnym rankiem w promienach slonca, witani bezchmurnym niebiem stanac w Trincomalee.

 

 

 

 

11:24, jacekstefanski
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 lipca 2011
14-15.07.2011, Sri Lanka, Katargama

Po leniwych dniach spedzonych na plazy przyszedl czas na ogladanie pielgrzymkowej goraczki. Kataragama na co dzien to dosc senne prowincjonalne miasteczko. Na dziesiec dni poprzedzajacych lipcowa pelnie ksiezyca rokrocznie przekasztalca sie w wielkie centrum religijnego mistycyzmu. Z calego kraju wedruja strumyczki pielgrzymow by w Katargamie zlac sie wielki tlum. Cale miasto, parki, teren kilku swiatyn zamieniaja sie w ogromne koczowisko gdzie ludzie spia, jedza i oczywscie oddaja sie roznym relgijnym praktyka. Skrajna ich forma jest zadawanie sobie bolu. W rytm monotonnie mamarotanego slowa - oddania sie bogu “wybraniec” eksperymentuje na sobie skutecznosc roznych drobnych ostrzy. Najczescie przebija sobie oba policzki na wysokosci ust dluga szpila zakonczona trojzebem (symbol boga Siwy). Potem wbijaja mu w skore plecow kilka hakow, do ktorych przywiazuje sie kilkumetrowe linki. Ich konce, niczym lejce pociagowego zwierza, bierze w rece jeden z uczestnikow tej dziwnej praktyki. Inna forma jest wbicie sobie w ramiona, bark i klatke piersiowa mnostwa igiel. i obowiazkowych hakow w plecach. Tak potraktowani wybrancy zaczynaja sie oddawac rytmicznemu tancowi, w trakcie ktorego wydaja sie wpadac w rodzaj transu – choc moj sceptyczny umysl troche przeciw temu protestowal. Podejrzewalem, ze miast transu bylo to jego udawanie, bo wszyscy tak sobie to wyobrazaja. Wiec naszpilowany czlowiek wchodzi w przypisana mu role. Ale moze sie myle…

Potem czlowiek z hakami w plecach, jego “woznica”, tlumek rodziny tworzyli cos w rodzaju malego korowdu i plasajac ruszali w strone swiatyni. Towarzyszyla im kilkuosobowa, ale halasliwa kapela trebaczy i bebniarzy.

Nakluwanie sie, przebijanie i inne samookalecznie – najczescie bardzo powierzchowne i nie powodujace krwawienia – na widzu robia wrazenie. Troche krecimy glowa z niedowierzaniem, czasami odrobine scierpnie nam skora (wlasna i absolutnie nieprzebita). Ale w gruncie rzeczy to kwestia kulturowej aprobaty pewnych praktyk. U nas w Europie ludzie nagminnie dokonuja podobnych czynnsc (samookaleczen) – choc z zupelnie innych powodow - dla umieszczenia, czasami w najdziwiejszych miejscach swojego ciala, roznych ozdob – kolczykow, gwozdzi…

Poznym wieczorem w wiodacej przed swiatynia aleji odbywala sie wielka parade barwnie przebranych tancerzy, kapel, przystrojonych sloni i pewnie symboli religijnych, ale te ginely w naszych oczach w kolorowym pochodzie. I moze dlatego parada bardziej kojarzyla sie nam z brazylijskim karnawalem niz religijnym przezyciem.

Ciekawostka tego miejsca jest swoista koegzystencja trzech religii. Pielgrzymi to wyznawcy hinduizmu, a swiatynia poswiecona jest jednemu z licznych bogow hinduistycznego panteonu. Na tylach ich swiatyni jest zbudowane jest buddyjskie sanktuarium. Pielgrzymi odwiedzali oba przybytki i solidarnie oddawali hold hinduistycznym bogom i Buddzie. Nie ma w tym zreszta nic zaskakujacego bo taka praktyka funkcjonuje w sasiednich Indiach. Pikantne bylo to, ze w jednym z rogow swiatynnego prostokata wznosil sie meczet, w ktorym wyznawcy Proroka intensywnie oddawali sie swoim modlom otoczeni oceanem hinduistycznych pielgrzymow…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 18 lipca 2011
11-13.07.2011, Sri Lanka, Arungambay

Pierwszy “morski” przystanek w naszej cejlonskiej wedrowce. Po Ella w planie mielismy Kataragame i religijny festiwal odbywajacy sie w tej malej miescinie, ale monsun troche skrocil nasz pobyt w gorach i przed religijnymi emocjami wyskoczyly nam trzy dniu luzu. Wiec postanowilismy pojechac na wschodnie wybrzeze wyspy i zobaczyc plaze surferow w Arungambay. I oczywiscie pomoczyc sie troche w Oceanie Indyjskim…

 


 

Nie bede sie specjalnie rozpisywal… Miejsce ladne, pelne piasku, wody oraz ludzi biegajacych, a czasami statecznie przechadzajacymi sie wzdluz brzegu z deskami pod pacha… Niektorzy nawet wchodzili do wody… Troche takie skojarzenie z naszymi Krupowkami w zimowym sezonie, a troche moja zlosliwosc… Pewnie dlatego, ze nigdy nie probowalem stanac na czyms tak chwiejnym jak surferska deska.


 


Mielismy swoja chate na palach. Znowu dobre jedzenie – mala knajpa nie wyroznijaca sie wygladem, ale jej starszawy wlasciciel zasluguje na super pochwale. Swieza ryba z grilla w jego wykonaniu to bylo male arcydzielko. I towarzystwo Polakow. Po sasiedzku z nasza chatka mieszkal Aneta. Slowo po slowie… I mala sensacja. Aneta zasiedziala juz od wielu lat w krajach Lewantu i w Emiratach spedzila wszystkie dni od urodzenia do studiow w nieduzej miejscowosci Podhala, do ktorej my wraz z przyjaciolmi od dawna przyjezdzalismy… My moze mniej, przyjaciele bardziej intensywnie, ale Aneta – troche z perspektywy dzis juz nieistniejacego sklepu swojego ojca – zapamietala czesc naszego towrzystwa. A pewnie i my gdzies tam w polskich gorach spotkalismy ja za lada ojcowskiego sklepu. Wiec pozostaje tylko banalne: swiat jest kurduplasty…

W Arungambay wiele w wodzie sie nie nameczylismy. W brzeg uderzaly rytmicznie sporej wielkosci fale wiec o plywaniu nie bylo mowy. Pozostawala tylko zabawa w podskakiwanie jak korek. Ale bylo milo...


14:58, jacekstefanski
Link Komentarze (1) »
09-10.07.2011, Sri Lanka, Ella

Czas w Ella pomiedzy posilkami wypelnily nam spacery po herbacianych plantacjach i wejscie na dwa niewymagajace szczegolnego trudu wierzcholki okolicznych wzgorz…

Kawiarenki internetowe wymieraja... Przez ostatnie 10 dni nie natrafilismy na przejaw ich istnienia. Przynajmniej zywego. Czasami jedynie smetne, zakurzone szyldy zwisajace nad opuszczonymi lokalami ilustrujace dogorywajcy gatunek cyber caffe…

I to nie jest obraz cywilizacyjnego zacofania. Raczej to my nie doganiamy pedzacego cyfrowego swiata. Prawie wszedzie jest dostep do internetu. Restauracja, hostele, guesthose’y informuja o obecnosci strefy internetu w.f. Czyli aby z niego skorzystac musisz miec wlasny laptop. Albo odpowiedni telefon komorkowy. Albo inne z wielu mozliwych urzadzen…

Wiec pare slow opisu wsteczny juz zdarzen. Taki blog do tylu…

Zaplanowalismy, ze z Haputale do Elle pojedziemy pociagiem. To krotka trasa. Moze godzina z niewielkim dodatkiem minut.. Wybralismy “slow train”, czyli archaiczny sklad kilku wagonow pasazerskich i towarowych. Pasazerskich wylacznie 3 klasy.  Wjazd pociagu na stacje zapowiadal klopoty… Na zewnatrz do drzwi wagonowych doklejone bylu grupki ludzi w akrobatycznych acz swobodnych pozycjach. Megaprzepelniony pociag pelen pielgrzymow zdarzajacyh na swoje wielkie hinduistyczne swieto w Kataragamie. Jak udala sie nam dostac do wnetrza wagonow z naszymi sporymi plecakami tego sam nie wiem. Grunt, ze nie powiekszylismy ludzkich “winogron”… Co ciekawe w tym wsciekle zatlocznym, zbitym tlumie wedrowcow nie wybuchla zadna awantura. O nadepnieta noge, cialo przygwozdzone cudzym bagazem…U nas byloby spore piekielko…


 

W Elle zakotwiczylismy sie w niezbyt drogim hostelu Rawana Holiday Resort, ale – na nasze nieszczescie – slynacym z dobrej kuchni. Zaserwowalismy sobie trzy dni pysznego obzarstwa. Niestety po raz pierwszy chyba wrocimy nie zostawiajac w Azji zbednych kilogramow…

Czas w Ella pomiedzy posilkami wypelnily nam spacery po herbacianych plantacjach i wejscie na dwa niewymagajace szczegolnego trudu wierzcholki okolicznych wzgorz…

 

 


14:26, jacekstefanski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 lipca 2011
07-08.07.2011, Sri Lanka, Haputale

Wczoraj szwendalismy sie po dawnych posiadlosciach sir Thomasa J. Liptona. Zielone morze plantacji o dziwnej geometrii. Troche przypominajacej splot tkaniny widzianej pod mikroskopem. I ludzie jak robaczki dlubiace w tej tkaninie. Stokilkadziesiat lat temu Anglicy przywiezili krzewy herbaty i dostarczyli nowowczesnej - oczywscie na tamte lata - technologii, Cejlonczycy dali ziemie (nie calkiem dobrowolnie). a Indie wniosly tania sile robocza. Rezultaty dzisiaj ogladamy w postaci malych torbeczek na sznureczku, ktore zanurzone w goracej wodzie dostarczaja przyjemnosci naszemu podniebieniu... Ubocznym efektem tych zabiegow, ale niewatpliwie estetycznie udanym, sa malownicze plantacje herbaty.

Przez wiele godzin platalismy sie pomiedzy kolejnym fragmentami upraw. Skomplikowany wzor poletek, a kazde z nich posiadalo tabliczke z informacja o swej wielkosci i historii. Poprzedzielane kamiennymi murkami, uzbrojone w labirynt schodow, sciezek, drozek, kanalow... A w tym labiryncie rozsiane gromadki tamilskich kobiet, z wielkimi workami zawieszonymi na plecach, pracowicie zrywaly jasnozielone listki herbaty. Panie niezwykle sympatyczne. Witaly nas usmiechami i pozdrowieniami hello. I zapraszaly do robienia zdjec. A w zamian prosily o... przeslanie odbitek. Wiec robilismy foty tuzinami, dziesiatkami... A w naszej kieszeni ladowaly kolejne adresy, pod ktore mialy one trafic...

Dzisiaj ranek przywital nas zabojczo piekna pogoda... Ale radosc trwala tylko do poludnia kiedy ciezkie chmury i mgly znowu pokryly herbaciana kraine. Jeszcze zdolalismy odwiedzic fabryke herbaty nalezaca do koncernu Liptona, obejrzec zadziwiajaco prosty i szybki sposob preparowania herbaty, kiedy z nieba znowu zsunely sie potoki wody... I burze z grzmotami, ktore bezposrednio przelozyly sie na samoczynne resetowanie komputera (brak pradu), co w rezultacie zmusilo mnie do kilkakrotnego ponawiania prob sporzadzenia dzisiejszego wpisu, a Agnieszke, ktora jest Autorka wszystkich zdjec, do meczacego powtarzania czynnosci wklejania fotek.

Jutro jedziemy dalej do Ella. Moze deszcz wreszcie nas porzuci...

 

 

 

 

 

 

12:40, jacekstefanski
Link Komentarze (2) »
środa, 06 lipca 2011
05-06.07.2011, Sri Lanka, Dalhouse - Haputale

Wczoraj wjechalismy w kraine legendarnych plantacji herbaty. Tutaj w XIX wieku posadzil pierwsze zielone krzewy, moze nie do konca osobiscie, niejaki pan Lipton. Dzisiaj najbardziej znana herbaciana marka na swiecie. Angole uznali, ze gory polozone w srodkowo-poludniowej czesci wyspy wzrocowo nadaja sie pod uprawy herbacianych krzewow. Kraina polozona jest na srednich wysokosciach 1000-1500 metrow, pelna niewysokich przypominajacych kopce wzgorz, majaca jak na te szerokosci geograficzne bardzo lagodny klimat. Wszystkie gorskie zbocza oplataja rzedy intensywnie zielonych krzewow siegajacych wysokoscia bioder czlowieka. Herbata lubi odrobine cienia wiec wsrod krzwow rosna pojedyncze drzewa. Widziane w drodze widoki sa nieprzecietnej urody. Z jedna wszakze dla nas wada. Wjechalismy w kraine wzgorz w potokach rzesistego deszczu. Juz od Kandy niebo bylo calkowicie pokryte szarymi i malo obiecujacymi chmurami. A potem zaczelo padac i padac... Czasami byl to drobny deszczyk, czasami kaskady wody. Byly tez momenty przerw - na nasze szczescie w czasie kilku przesiadek.

Najpierw wiec pojechalismy wolnym jak zolw pociagiem wybierajac dla zasady i swobody fotografowania trzecia klase. Potem z przesiadka busem dotarlismy do miejscowosci Dalhouse polozonej w samym sercu herbacianych plantacji. Jadac waska droga, taka na szerokosc jednego samochodu, co jakis czas mijalismy dosc skromny napis, ze oto jest plantacja Norwood, a to plantacja Gentil, a to inna... A pomiedzy napisami byly wielokilometrowe przerwy pokazujace rozmiary poszczegolnych posiadlosci.

Po przyjezdzie zatrzymalismy sie w bardzo sympatycznym White House. Gesthouse polozonym w gestym, kwiecistym ogrodzie z dosc tanimi bungalowami i dosc drogim jedzeniem. Wiec wszystko (dla naszej kieszeni) sie zrownowazylo. Samo Dalhouse to nieduza wioska o dwoch rolach. Na codzien miejsce zycia rodzin robotnikow (raczej robotnic) pracujacych na okolicznych plantacjach (moze zreszta tylko jednej plantacji, bo do nastepnej pewnie jest pare kilometrow...). Mieszkancy to tak zwani Tamilowie gorscy - werbowani do pracy z indyjskigo stanu Tamil Nadu. Nie do konca tozsami z Tamilami zamieszkujacymi polnocna czesc Cejlonu. Druga rola Dalhouse - ta wazniejsza - to wielkie cetrum buddyjskich pielgrzymek. Nad wioska ostro w gore wspina sie gora Adama, na szczycie ktorej znajduje sie odcisk stopy protoplasty ludzkiego rodu (stad i nazwa gory). To wersja dla jednych ludzi. Dla innych, tych ktorym buddyzm jest blizszy sercu, to jest odcisk samego Buddy...

Tak wiec by ujrzec to wglebienie w skale uczynione stopa Waznego Czlowieka rokrocznie w okresie od grudnia do maja - to jest dla tej czesci wyspy pora sucha - zjawia sie tutaj masa ludzi i wspina na szczyt gory po ulozonych malych i duzych kamiennych stopniach. A jest ich az 5200...

Korzystajac z przerwy w deszczu, a nawet paru przeblyskow slonca przed wieczorem pomaszerowalismy obejrzec pobliskie plantacje. Spotkalismy kilka Tamilek jeszcze pracujacych przy zrywaniu lisci. Na chwile zanurzylismy sie w herbaciane krzewy by z bliska zrobic zdjecia. I zaraz wrocilismy na droge - Agnieszka z dwoma pijawkami przyklejonymi do nogi, ja z czterema...

Mielismy taki ambitny plan, zeby obejrzec te wszystkie stopnie i wienczacy jest slad Stopy. Ustawilismy budzik na 2 w nocy bo w powszechnej opinii jest to wlasciwa godzina zobaczenia pierwszego ze stopni tak by ostatni piec tysiecy dwusetny ujrzec w cztery godziny pozniej o wschodzie slonca. Budzik zadzwonil, wygrzebalismy sie z pod kocow (w nocy bylo calkiem zimno!) i wystawilismy nosy na zewnatrz. Chmury czy gwiazdy? Deszcz czy zapowiedz lepszej pogody? Ciemnosc absolutna. Ani jednego swiatelka na niebie. Szelest sciekajacych po lisciach kropel i nie byla to wczesnoporanna rosa zapowiadajaca piekne slonce. Dalismy nura z powrotem do wyrka pod jeszcze cieple koce, a scigal nas glos kolejnej kaskady wody uderzajacej z nieba. Dla usprawiedliwienia ustawilismy budzik na kolejna godzine - 6 rano. Dzwiek dzwonka zmieszal sie z szumem deszczu. Nie zobaczymy odcisku w skale. Ani ostaniego z 5200 stopni. Buroszary poranek olowianych chmur i mzawki w pieknej scenerii pozbawil nas nadziei na poprawe pogody. Przynajmniej w jakims rozsadnym czasie.

Przed poludniem wyjechalismy z Dalhouse i po osmiu godzinach (znowu busy i zolwiasty pociag) dojechalismy do polozonej bardziej na poludniu i - jak mamy nadzieje - poza strefa opadow malej miescinki Haputale. Wokol herbacianych planatcji ciag dalszy, a w jutrzejszym planie szlajanie sie wsrod zielonych krzewow, wizyta w fabryczce Liptona i ogromna nadzieja, ze rano przywita nas slonce.

17:41, jacekstefanski
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8