podróże
Blog > Komentarze do wpisu
15.07.2012 r., Katmandu – Kirtipur, Nepal

W poprzednich latach odwiedziliśmy stolice 3 z niegdyś 4 królestw znajdujących się w bliskim sąsiedztwie w Dolinie Katmandu. Teraz przyszła okazja zobaczyć co zostało z Kirtipur - stolicy czwartego państewka. W XVIII wieku zbliżał się koniec epoki drobnicy licznych państewek zajmujących terytorium Nepalu. Od stu lat powoli umacniało się królestwo Gurkha. Panująca w nim dynastia Szachów przez kilka pokoleń nieskutecznie próbowała podporządkować sobie Dolinę Katmandu. Udało się to dopiero ósmemu przedstawicielowi tej dynastii – Prithvi Narayan Szachowi. W 1767 roku opanował najsłabsze z królestw – Kirtipur, a w następnych latach kolejno Katmandu, Patan i Bhaktapur i stał się pierwszym władcą zjednoczonego Nepalu.

Kirtipur leży na sporym wzgórzu i dzisiaj pełni rolę „sypialni” dla stolicy Nepalu. Codziennie większość jego mieszkańców wyrusza stąd do pracy  Z centrum Katmandu dojechaliśmy do miasteczka busikiem (ok. 25 minut). Z bogatej przeszłości Kirtipur niewiele się ostało. Jedna nieco podupadła świątynia, placyk z ghatami wypełnionymi zielonkawą wodą, trochę krętych uliczek, ale z budynkami już zupełnie współczesnymi. Może w dwóch czy trzech przypadkach zachowała się tradycyjna architektura z charakterystycznymi okiennicami. Całość wystarczyła na godzinę łażenia.

Najbardziej zdumiewającym rzeczą, która napotkaliśmy to warsztat tkacki, a w którym na krosnach odtwarzany był w skali 1 do 1 znany obraz Klimta…

 

wtorek, 18 czerwca 2013, jacekstefanski
Tagi: Kirtipur

Polecane wpisy